eur:
389.66
usd:
363.21
bux:
68186.42
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Több mint 10 ország hadserege képviselteti magát a pekingi Győzelem napi parádén

A kínai Győzelem napi katonai parádén, szeptemberben, több mint 10 ország hadserege képviselteti majd magát, az ott szereplő - száz százalékban kínai gyártású - hadi eszközöknek a 84 százalékát sosem mutatták be a nagyközönségnek - jelentették be sajtótájékoztatón Pekingben pénteken.

Csü Zsuj, az általános vezérkar hadműveleti főcsoportfőnökségének helyettes vezetője elmondta, hogy a szeptember 3-i díszszemlén, amely a japán megszállók elleni harc és a 2. világháború végére emlékező eseménysorozat csúcspontja, 50 alakzatban vonulnak, illetve haladnak át a központi Tienanmen téren. Közöttük lesz 10 repülőkötelék.

Csaknem 12 ezer katona vonul majd végig Peking központi sugárútján, a Csang'anon. Negyvenegynéhány különböző típusú harci eszköz 500 darabját lehet majd látni, és repülőgépek több mint 20 típusából közel 200 fog elhúzni a belváros egén.

A felvonuló egységek között ott lesznek a szárazföldi erők, a légvédelem, a rakétavédelem, a tengerészgyalogos erők, továbbá a stratégiai csapásmérő, a kommunikációs és logisztikai, valamint fegyverzeti támogató erők egységei.

Csü azt hangoztatta, hogy a fegyverzet a kínai hadiipar új eredményeit tükrözi és azt az új imázst kívánja kifejezni, amely a kínai fegyveres erők fejlesztését jellemzi.

A tájékoztatón részletek ismertetése nélkül azt is elmondták, hogy több mint 10 ország hadserege kapcsolódik be a parádéba, de név szerint egyedül Oroszországot és Kazahsztánt említették. Korábbi, meg nem erősített hírek szerint több más közép-ázsiai állam, továbbá Dél-Korea, India, Mongólia és Szerbia is küld egy-egy díszegységet.

A veteránok két csoportját a Kínai Kommunista Párt és a Kuomintang párt egykori, még élő harcosai fogják alkotni. Átlagéletkoruk 90 év.

Pekingben azt hangsúlyozzák, hogy a parádé egyrészt az antifasiszta háborúban aratott közös győzelemre emlékezés, másrészt a tartós világbékére való törekvés kifejezése.

Korábbi médiajelentésekből tudni lehet, hogy az eseményre meghívót kapott és elmegy Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint itt lesznek a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) vezetői is. A napokban jelentették be Szöulban, hogy az ünnepségsorozaton részt vesz Pak Gun Hje dél-koreai elnök, aki szeptember 2-4 között Kínában vendégeskedik, ellenben azt nem erősítették meg, hogy magán a parádén is ott lesz.

Más jelentések szerint Milos Zeman cseh államfő - élve Hszi Csin-ping elnök meghívásával - elmegy a kínai fővárosba. A nemrég ott járt Philip Hammond brit külügyminiszter is jelezte: London - még ha nem is híve az effajta felvonulásoknak - elküldi képviselőjét. Az MTI értesülései szerint magyar részről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapta a meghívást, és ő fogja képviselni az országot Pekingben.

Címlapról ajánljuk

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×