eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Agyonstresszeli a gyerekeket a zaj

Szabályozás készül arról, hogy milyen hangosak lehetnek a gyermekeknek szóló rendezvények. Egy nemrég készült kutatás szerint ugyanis túl sok zajterhelés éri a gyerekeket, ez pedig halláskárosodáshoz vezethet. A Szent Imre Egyetemi Oktató Kórház fül-orr-gégészetének profilvezető főorvosa szerint a folyamatos zajterhelésnek súlyos következményei lehetnek. Noszek László hozzátette: ha rövid ideig tart a terhelés, akkor átmenetileg romlik ugyan a gyermek hallása, de ez utána rendeződik.

Az év végére az Emberi Erőforrások Minisztériuma asztalára kerül az a szakmai anyag, amelyet az MTA Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottsága készít annak szabályozásáról, mennyire hangosak lehessenek a gyermekeknek szóló rendezvények.

A testület elnöke az InfoRádiónak elmondta: felmérték a gyerekek zajterhelését. Vizsgálták, hogy a gyerekeknek szóló zenés rendezvényeken milyen hangnyomás szinteket lehet mérni a különböző nézőtéri pontokon, valamint azt is, hogy óvodákban mekkora a zajszint, ha rossz akusztikájú egy terem.

Az összkép szomorú, mert egyre nagyobb zajszintű környezetben kell élniük a gyerekeknek. Ráadásul a szociális zaj, ami a gyerekek szórakozását szolgálná, még pluszban hozzájárul a zajterheléshez – emelte ki Vicsi Klára.

Azt szeretnék elérni, hogy kötelező legyen a gyerekeket és a szülőket tájékoztatni arról, hogy milyen hangnyomásszintet tapasztalhatnak a különböző rendezvényeken.

Az elnök hangsúlyozta: azt is tapasztalták, hogy 2-3 éves gyerekeket ugráltak a hangszórók előtt befogott füllel, és a szülők ezt hagyták, mert nincsenek tudatában azzal, hogy milyen kárt okoz a zajterhelés.

A tartós zajhatás tönkreteszi a belső fülben a szőrsejteket, amelyek nem regenerálódnak, ha mindez sokszor előfordul – közölte Vicsi Klára, aki arra figyelmeztetett, hogy 40 éves korukra halláskárosodottakká válhatnak a mostani gyerekek, ha ez a folyamat folytatódik.

Alvászavart is okozhat

A Szent Imre Egyetemi Oktató Kórház fül-orr-gégészetének profilvezető főorvosa is arról beszélt, hogy számos vizsgálati eredmény igazolta, a mostani zajterhelés nagyobb a korábbinál. Noszek László szerint hasznos lenne, ha megmérnék, hogy mekkora zaj lehet a gyerekrendezvényeken.

„Egy pontosabb ajánlásrendszert tudunk kidolgozni arra, hogy mennyi ideig és mekkora intenzitású zaj érhet bennünket és a gyerekeket maradandó károsodás nélkül. Sok vizsgálat és hosszú távú követés szükséges azért, hogy minden következményt fel tudjunk mérni” - fejtette ki.

Noszek László kifejtette: bizonyos hangerő fölött egyértelműen romlik a gyermekek hallása, igaz, ha ez nem hosszú ideig tart, akkor a romlás átmeneti, egy idő után rendeződik.

A zajterhelés a halláson túl a központi idegrendszer egyéb területeit is megterheli, stresszt, általános feszültséget okozhat, és minderre a gyerekek érzékenyebbek. A következmények között említette a halláscsökkenést, a tartósan megmaradó fülzúgást, a maradandó halláskárosodást, valamint az alvászavarokat és egyéb fejlődési zavarokat is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

A hőmérsékleti beállítások mellett a klímaberendezések tisztítására és az egyes helyiségek rendszeres szellőztetésére hívta fel a figyelmet Noszek László főorvos. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Fül-Orr-Gégészeti Osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: ha a környezetünkben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből kiáramló levegő, fokozódhatnak a panaszok, és akár asztmás roham is kialakulhat az érzékenyebb embereknél.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Van egy hely, ahol máig nem ért véget a második világháború

Van egy hely, ahol máig nem ért véget a második világháború

Japán és Oroszország kapcsolata az elmúlt években nem alakult túl jól, amely jelentős részben a történelmi ellentétek megoldatlanságán alapul. A két hatalom a japán szigetvilág északi részén került összetűzésbe, a területi kérdéseket pedig a második világháború óta nem sikerült megnyugtatóan rendezni, ezért jogi szempontból gyakorlatilag itt még egyáltalán nem fejeződött be a konfliktus. Voltak próbálkozások a helyzet rendezésére, ám a jelenlegi geopolitikai szituáció egyáltalán nem tűnik kedvezőnek a konstruktív párbeszédre, mivel a felek álláspontja egyre inkább távolodni látszik. Pedig a lezárás akár követendő példát is állíthatna szerte a világon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×