eur:
392.87
usd:
366.47
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Áder János: megéri szövetségeseket keresni az Európai Unióban

Horvátország is megismerhette már az elmúlt hónapokban, hogy az Európai Unióban "megéri szövetségeseket keresni, tartós szövetségi, partneri viszonyt kialakítani, ami eredményes, gyümölcsöző és hasznos lehet minden résztvevő számára" - jelentette ki Áder János csütörtökön Zágrábban, miután megbeszéléseket folytatott Ivo Josipovic horvát államfővel.

A köztársasági elnök a négyszemközti és a plenáris tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón példaként említette: a kohézió barátainak országcsoportja is eredményesen lobbizott azért, hogy a kohéziós alapok forrása a következő költségvetési ciklusban is "jelentős mértékben az adott országok rendelkezésére álljon".

Érdemes egy-egy régiót érintő ügyben, vagy költségvetési forrásokat megcélzó közös projektek kérdésében összefogni, közös stratégiát, közös taktikát kidolgozni, és "ennek révén megvalósítani olyan, régóta megfogalmazott elképzeléseket, amelyekre eddig a politikai akarat vagy a költségvetési források hiányából nem kerülhetett sor" - tette hozzá az államfő.

Áder János szólt arról is, hogy horvát vendéglátója kifejtette: Horvátország arra törekszik, hogy még vonzóbb, kiszámíthatóbb jogi környezetet teremtsen az országban befektetni szándékozók számára, így a horvát gazdasági lehetőségek iránt érdeklődő magyar vállalkozásoknak is. Emlékeztetett, hogy Magyarország a negyedik legjelentősebb befektető Horvátországban, a kétoldalú kereskedelem a válság ellenére is dinamikusan növekszik, a magyar turisták számára pedig évtizedek óta kitüntetett szerepe van a horvát tengerpartnak.

A regionális együttműködési lehetőségek kapcsán a magyar államfő azokra a már meglévő vagy még formálódó kapcsolatokra - például az energetikai piacok összekapcsolására - hívta fel vendéglátója figyelmét, amelyek Magyarország, Szlovákia vagy Csehország vonatkozásában már megvalósultak. Hozzátette: Lengyelország, Románia és Bulgária kifejezte csatlakozási szándékát, de az ennél szélesebb energiapiaci integráció feltételeinek megteremtése Horvátországnak is lehetőséget ad a bekapcsolódásra.

Áder János jelezte: komoly lehetőséget kínál Horvátország és Magyarország számára az európai kereskedelemben való fokozottabb részvételre a régóta tervezett észak-déli közlekedési folyosó megépítése. Nem véletlen, hogy a visegrádi négyek tárgyalásain az idei esztendőben ez az egyik kiemelt téma a regionális energiapiaci integráció lehetősége és a foglalkoztatás bővítésének kérdése mellett - fogalmazott.

Ivo Josipovic horvát elnök arról beszélt a tájékoztatón, hogy a kiváló államközi együttműködés számára új lehetőséget biztosít majd Horvátország európai uniós tagsága. "Politikai álláspontjaink nagyon hasonlónak" - jegyezte meg.

A megbeszéléseken szót ejtettek a kiváló kulturális együttműködésről és a kisebbségvédelemről is, s ez utóbbi kapcsán a horvát köztársasági elnök úgy fogalmazott: "jó lenne, ha sok más ország között is ilyen együttműködése lenne, amilyen Magyarország és Horvátország között van." Külön is hangsúlyozták, hogy mindkét ország részére fontos a gazdasági és a környezetvédelmi kapcsolatok fejlesztése.

Tárgyalásaik során érintették a Krk-szigeten tervezett cseppfolyósgáz-terminál kérdését, illetve az INA és a Mol együttműködését, amelynek kapcsán a horvát államfő emlékeztetett rá: az INA stratégiai vállalat. Kitért az észak-déli közlekedési kapcsolatok megteremtésére, ami Észak-Európa és az Adria összekapcsolását jelentené, de politikai jelentősége is van, hiszen egységbe fogná Délkelet-Európát is.

Újságírói kérdésre válaszolva Ivo Josipovic utalt arra, hogy Horvátország és Magyarország a kisebbségi jogokat nagyon magas szinten rendezte. A magyarországi horvát kisebbség védelme kapcsán nagyon elégedett Horvátország, a horvátországi magyarság pedig nagyon aktív, parlamenti képviselettel is rendelkezik - jelentette ki.

A horvát államfő a Horvátország által tervezett drávai vízi erőművek építésére vonatkozó kérdésre válaszolva azt hangsúlyozta, hogy Horvátország minden projektnél megköveteli a magas szintű környezetvédelmi jogszabályok betartását "és ez így lesz a lehetséges jövőbeni infrastrukturális energetikai projektek esetében is".

Áder János kijelentette: "személy szerint nagyon ellenezné, ha bármilyen vízi erőmű épülne a Dráván". Hozzátette: megérti Horvátországnak azt a problémáját, hogy komoly energiaimportra szorul, "de van más, környezetkímélőbb megoldás is", főként ha hosszabb távú szempontokat részesítünk előnyben, ez pedig a víz minőségének megóvása. Kijelentette: az energia mellett "a víz- és a vízbázisvédelem, a tiszta víz birtoklása" lesz ennek és a következő évszázadnak az egyik legfontosabb kérdése.

Címlapról ajánljuk
Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 18:44
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×