eur:
392.82
usd:
366.17
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

„Az áldozati bárányok készen állnak a levágásra”

Péntek este az angol válogatott az Egyesült Államok csapatával játszik majd világbajnoki mérkőzést. A két együttes korábban tizenegyszer találkozott egymással, nyolcszor a háromoroszlánosok győztek. Ebben nincs semmi meglepetés. Abban már inkább, ahogyan a további három találkozó alakult.

Az angolok eddig csak barátságos meccseket nyertek, az amerikaiak ellenben kizárólag csak tétmeccseken nem veszítettek. Az 1994-es, hazai rendezésű világbajnokságuk előtt egy évvel játszott US Cupon 2-0-ra győztek, egyébként utána az angolok nem vettek részt a világbajnokságon, nem jutottak ki.

Két vb-meccs szerepel a közös történelemben, a 2010-es dél-afrikai világbajnokság 1-1-es döntetlenje is nagy meglepetést keltett, de semmi ahhoz képest, ami 1950-ben történt. A brazíliai Mundial volt az első világtorna, amelyen részt vett az angol profi válogatott. 1930-ban, 1934-ben és 1938-ban sem nevezett a világbajnokságra. Dél-Amerikába óriási várakozással és óriási önbizalommal utazott, s az első mérkőzésén győzött is, mégpedig 2:0-ra, a chileiek ellen.

Ám aztán következett az amerikaiak elleni mérkőzés, amelyet azóta is a világbajnoki történelem egyik legnagyobb meglepetésének tartanak. Filmet készítettek róla, könyv készült a történetéről – s azóta is emlegetik.

Belo Horizontéban a lesajnált, amatőrökből álló amerikai csapat 1:0-ra megverte az angolokat.

A győztesek közül Walter Bahr középiskolai tanár volt, Frank Borghi halottaskocsit vezetett nagybátyja temetkezési irodájában, mások levélkihordóként, vagy mosogatógfiúként dolgoztak. Egy kulcsjátékos, Ben McLaughlin nem tudott elutazni Brazíliába, mert nem kapott szabadságot a munkahelyén. A sebtében összerántott csapat mindössze egyszer edzett együtt a tornára készülve, éppen a Brazíliába indulásuk előtti napon. „Nincs esélyünk” – mondta a nem sokkal korábban kinevezett edző, Bill Jeffrey az újságíróknak. A tizenhatos keretről azt mondta: „Az áldozati bárányok készen állnak a levágásra”.

Jól érezteti az angliai hangulatot a Daily Express „javaslata”: „Méltányos lenne háromgólnyi előnyt adni az Egyesült Államoknak.”

Aztán nem úgy alakult semmi, ahogyan arra számítottak. Az egyetlen gólt a Haitiról származó Joe Gaetjens szerezte. Miatta, valamint a Skóciában született McIlvenny és a belga származású Joseph Maca miatt az angolok – jogosulatlan szereplésre hivatkozva – meg akarták óvni a mérkőzést, de ettől végül elálltak. A FIFA 1950 decemberében mégis kihallgatta az amerikaiakat, de nem szankcionált. Maca egyébként csak 1957-ben lett amerikai állampolgár, Gaetjens talán soha nem is volt az, ám az akkori szabályok még megengedőbbek voltak.

A következő meccsét mind a két válogatott elveszítette, ám az amerikaiakat azóta is hősként ünneplik, őrzik emléküket.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×