eur:
388.97
usd:
363.36
bux:
68112
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Moszkva csökkentheti az európai gázszállítást, de Putyin reméli, hogy erre nem kerül sor

Első hallásra fenyegetőnek tűnő üzenetet fogalmazott meg Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Belgrádban, amikor arról beszélt, hogy Moszkva csökkentheti az európai gázszállítást, ha Ukrajna megcsapolja a vezetékeket.

Putyin ugyanakkor leszögezte: Moszkva eltökélt amellett, hogy biztosítsa Európa gázellátását a tél folyamán, de ha Ukrajna ismét "megcsapolná" az Oroszországból Európába irányuló gázvezetékeket, csökkenteni fogja az európai gázszállítást. Egyben reményét fejezte ki, hogy erre nem kerül sor. Hozzátette: Oroszország mindig megbízható partner volt, és megvannak a kellő tartalékai, hogy saját, valamint európai és ázsiai partnerei igényeit is kielégítse.

Putyin kiemelte: ha Ukrajna mégis megcsapolná a tranzitvezetékeket, ahogy azt 2008-ban tette, Oroszország - a 2008-as helyzethez hasonlóan - az "ellopott" mennyiség mértékében köetkezetesen csökkenteni fogja az Európába szállított gáz mennyiségét.

Az orosz elnök megbeszéléseket folytatott a szerb államvezetéssel. Az ezt követő sajtótájékoztatón Aleksandar Vucic kormányfő megismételte sokszor hangoztatott álláspontját, miszerint Szerbia eddig sem vezetett be, és soha nem is fog szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben. Megjegyezte továbbá: egy másik kormány ezt megteheti, de az ő kormánya ezt soha nem teszi meg. Vucic ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy Szerbia elkötelezte magát az európai integráció mellett, és Oroszország ebben soha nem is akarta befolyásolni, vagy ettől a tervtől eltéríteni.

Az európai uniós tagságra törekvő Szerbia tavaly november óta egyensúlyozik a Kelet és a Nyugat között, és igyekszik semleges álláspontot képviselni Oroszországot és az Európai Unió közötti ellentétekben.

Vucic köszönetet mondott azért, hogy Oroszország tiszteletben tartja Szerbia területi integritását, azaz hogy Oroszország sem ismeri el Koszovó függetlenségét.

Putyin egyébként a Belgrád felszabadításának 70. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségre érkezett csütörtökön a szerb fővárosba, ahol katonai parádéval fogadták. Sűrű programja miatt ráadásul a belgrádi ünnepséget a tervezettnél négy nappal korábban rendezték meg.

A közös ünneplés alapja az, hogy 1944. október 20-án, 11 napig tartó véres harcok után a Jugoszláv Népfelszabadító Hadsereg és a Vörös Hadsereg együttes erővel vette be az addig német ellenőrzés alatt álló jugoszláv fővárost.

A zuhogó eső ellenére megtartott katonai parádén több mint háromezer katona vett részt, illetve felvonultatták a szerb hadsereg harckocsijait, páncélozott szállító harcjárműveit, harci repülőit és helikoptereit, a Dunán pedig bemutatták a folyami flotta hajóit. A légi parádé keretében 30 ejtőernyős végzett ugrást, a Sztrizsi (Fecskék) nevű orosz repülőgép-bemutató csoport pedig látványos légi mutatványokkal nyűgözte le a belgrádiakat.

A húszezres tömeg előtt mondott beszédében Putyin a szerb-orosz barátságról beszélt, és meghívta Tomislav Nikolic szerb elnököt Moszkvába a második világháború lezárásának évfordulója alkalmából jövőre rendezendő ünnepségre.

Az orosz elnök Belgrádból Milánóba utazott tovább az Ázsia-Európa Találkozóra, ahol - mint fogalmazott - reméli, megegyezés születik Ukrajna és Oroszország között a gázellátás ügyében.

Címlapról ajánljuk

Továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Rángatják a tőzsdéket

Rángatják a tőzsdéket

A reggeli órákban Ázsiában többnyire pozitív hangulat jellemezte a kereskedést, ezt követően pedig Európában vegyes hangulatban indult a kereskedés. Ami a gazdasági eseményeket illeti, idehaza a külkereskedelmi adat második becslése érkezett, Amerikában pedig a gyáripari megrendelések és elbocsátások alakulására lesz érdemes figyelni. Emellett pedig a zárás után érkezik az Apple első negyedéves gyorsjelentése is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×