eur:
392.88
usd:
365.95
bux:
66546.17
2024. április 26. péntek Ervin
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

Amerika, Oroszország, Kína és a Covid sokismeretlenessé tette az olajárképletet

Pletser Tamás elemző szerint 100 dollárig nehezen emelkedik majd a hordóár, a mai 100 dollár ugyanis már nem ugyanannyit ér, mint 2010 és 2014 között.

Az olajárak ma több mint hétéves csúcsra emelkedtek, a Brent nyersolaj határidős jegyzése 87 dollár fölé nőtt hordónként, 2014. október vége óta nem volt ilyen magasan a jegyzés. Az áremelkedés okairól Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője beszélt érdeklődésünkre.

"A piac egyrészt egyre optimistább a kereslet alakulását illetően, az omikron mutáns megjelenésétől nem várnak jelentős csökkenést. Emellett geopolitikai tényezők is hozzájárulnak az áremelkedéshez, komoly a feszültség például Oroszország és Ukrajna között, és ha a háború konfliktus kiszélesedne a két ország között, az mindenképpen érinthetné az orosz olajexportot, hiszen

az Egyesült Államok szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, ami nagy mértékben nehezítené a kőolaj exportját a harmadik legnagyobb kitermelő ország felől"

– részletezte a szakértő.

Hogy folytatódhat-e az áremelkedés, arról azt mondta, egyelőre igen, de nagyon sok a tényező, ami beleszól az árak alakulásába.

"Kínára is mindenképpen figyel a piac, a Covid elleni zéró tolerancia ellenére nem igazán sikerül megfogni a vírust, és ha a járvány folytatódik az országban, az komoly keresletkiesést és a termelési láncok megakadását okozhatja" – mutatott rá Pletser Tamás.

Ha tovább emelkedik az olaj ára, adott esetben a 100 dollárt is elérve, akkor viszont piaci korrekció következhet.

"Nem szabad elfelejteni, hogy most egy viszonylag erős dolláridőszak van, 2010 és 2014 között, amikor legutóbb 100 dollár fölött volt az olajár, gyenge volt a dollár más devizákhoz viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy a mostani 100 dolláros ár jóval magasabb árat jelentene, mint az akkori" – mondta a szakértő.

Közben a szegényebb országok az egyszerűbb olajtermékeket sem tudják megvenni, már most olyan magasak a költségek – jegyezte meg Pletser Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Dönerdiplomácia Törökországban: ezt sütötte ki a német elnök

Tíz év óta először látogatott német államfő Törökországba, miután az elmúlt években a két ország közötti kapcsolatok meglehetősen hűvössé váltak. A látogatás sikere érdekében azonban Frank-Walter Steinmeier még a törökök nemzeti ételét, a Németországban is kedvelt kebabot is bevetette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Elkezdtek kamatemelésekről suttogni a lakáshiteleknél: készül a hidegzuhany?

Elkezdtek kamatemelésekről suttogni a lakáshiteleknél: készül a hidegzuhany?

Tartós kamatcsökkenésre, már-már a korábbi nagyon alacsony kamatszintek visszatérésére számított eddig a magyar lakáshitelpiac keresleti oldala, ehhez képest konszenzus alakult ki arról, hogy a mostani 6-7%-os szinten megállt a kamatcsökkenés, sőt, egyre többen vélik úgy, hogy kamatemelésekre kell sort keríteni, ma például a legnagyobb hitelközvítő is megszólalt az ügyben. Több bank vezetőjét is megkérdeztük a témáról az elmúlt napokban, válaszaik alapján egyelőre nem készülnek kamatemelésre a lakáshiteleknél, pedig lenne okuk rá. Kiemelten foglalkozunk ezzel a témával a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×