eur:
387.6
usd:
356.89
bux:
0
2024. május 17. péntek Paszkál
Asian woman using a pressurized cartridge inhaler extended pharynx, Bronchodilator
Nyitókép: catinsyrup/Getty Images

A fertőtlenítőszerek gyerekkori ekcémát és asztmát is okozhatnak

A várandósság alatti fertőtlenítőszer-használat és az ekcéma, valamint az asztma gyakoriságának összefüggésére mutat rá egy tanulmány.

Korábbi kutatások már igazolták, hogy azok körében, akik munkahelyükön fertőtlenítőszereket használnak, gyakrabban fordul elő asztma és bőrgyulladás – írja a MedicalXpress, a várandósság alatti fertőtlenítőhasználat és a születendő gyermekek egészségének kapcsolatára azonban eddig még kevés tanulmány fókuszált.

A mostani kutatásban 78 915 japán anya-gyermek párost figyeltek meg, hogy kiderítsék, az anya munkahelyi fertőtlenítőszer-használatának lehetett-e hatása allergiás megbetegedés kialakulására a gyermek hároméves kora előtt.

Jelentősen megnő az esély a betegségekre

Az asztma és az ekcéma kialakulásának rizikója jelentősen magasabb volt azoknak a gyermekeknek a körében, akik édesanyja a terhesség alatt heti 1-6 alkalommal használt fertőtlenítőt, mint azoknál, akiknek édesanyja egyáltalán nem használt ilyen készítményt várandóssága idején.

A fertőtlenítőszereknek való szülés előtti kitettség és a fenti allergiás állapotok kialakulásának esélye között expozíciófüggő összefüggés van: a fertőtlenítőszereknek naponta kitett anyák gyermekeinél volt a legmagasabb a diagnózis esélye:

26 százalékkal nagyobb az asztma és 29 százalékkal nagyobb az ekcéma esélye,

mint a fertőtlenítőszereknek soha nem kitett anyák gyermekeinél. Ételallergiákkal nem figyeltek meg összefüggést.

A koronavírus igazán aktuálissá teszi az eredményeket

A tanulmány megfigyeléseken és önbevalláson alapul, a fertőtlenítőszer-használat kapcsán konkrét termékeket nem neveztek meg az anyák. A gyermekek allergiás megbetegedéseiről is az anyák bevallása alapján kaptak képet a kutatók. A szerzők mindazonáltal arra a következtetésre jutottak, hogy a fertőtlenítőszereknek való terhesség alatti kitettség hatással van a gyermekek allergiájára.

"Tekintettel a fertőtlenítőszerek jelenlegi fokozott használatára az új koronavírus-fertőzések megelőzése érdekében, nagy közegészségügyi jelentőséggel bír annak vizsgálata, hogy a szülés előtti fertőtlenítőszer-expozíció kockázatot jelent-e az allergiás betegségek kialakulása szempontjából" – tették hozzá.

A szerzők több olyan mechanizmust is felvetettek, amely magyarázatot adhat az allergiás megbetegedések megnövekedett kockázatára a gyermekeknél.

Ezek a következők lehetnek:

  • a fertőtlenítőszerek hatással vannak az anya bél- és bőrmikroflórájára, majd a gyermekére,
  • a terhesség alatt egyes kémiai vegyületeknek való kitettség befolyásolja a magzat immunválaszát,
  • a születés utáni expozíció: a gyermekek belélegezték vagy megérintették az anyjuk bőrén lévő fertőtlenítőszer-molekulákat,
  • illetve az is lehetséges, hogy az orvosi fertőtlenítőszereket gyakran használó anyák valószínűleg orvosi szempontból tájékozottabbak és jobban hozzáférnek az egészségügyi ellátáshoz.
Címlapról ajánljuk
Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd, és a meglőtt kormányfő pártjának támogatottsága növekedni fog.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×