eur:
388.83
usd:
361.98
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

A Helyszínelőkből tanulnak a bűnözők

Semmi köze a helyszínelők valódi munkájához az olyan népszerű televíziós sorozatoknak, mint a CSI vagy az Esküdt ellenségek. A valóságban sosem oldódnak meg ilyen gyorsan a bűnügyek - figyelmeztetett egy vezető törvényszéki szakértő.

Világszerte nagyon népszerűek a helyszínelők munkáját bemutat sorozatok, amelyekből több is készül (New York-i és miami, valamint tengerészeti változat). Sheila Willis, az írországi törvényszéki laboratórium vezetője szerint azonban a sorozatok félrevezetik a nézőket.

Dublini előadásán a szakértő kifejtette: a népszerű sorozatok azt a helytelen benyomást keltik az emberekben, hogy a legbonyolultabb bűnügyek is megoldhatóak tudományos módszerekkel egy epizód időtartama alatt - és mindig megoldhatóak kizárólag tudományos módszerekkel.

A legtöbb törvényszéki szakértő egy-egy területre - kémiára, biológiára, DNS-ra, gyógy- és kábítószerekre, mintavételre - szakosodott.

Willis ugyanakkor elismerte azt is, hogy mivel Írországban nincs DNS-adatbázis, az országban "nem tudják kihozni a maximumot a tudományos eredményekből".

Willis nem az első szakértő, aki bírálja a népszerű sorozatokat. Tavaly egy magas rangú malajziai rendőrtiszt még messzebb ment, amikor azt állította: ezek a sorozatok sokat segítenek a bűnözőknek abban, hogy meg tudják úszni a felelősségre vonást.

"A Helyszínelőkből és a hasonló sorozatokból a bűnözők megtanulják, hogyan kell eltüntetni a nyomokat" - állítja Musa Hassan főfelügyelő-helyettes.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×